Specyfikacja techniczna wózka widłowego jest ważnym dokumentem, zawierającym podstawowe informacje na temat sprzętu, zasad jego użytkowania, a także okresu gwarancji. Jest ona przydatna przy konserwowaniu widlaka, badań technicznych w Urzędzie Dozoru Technicznego, a także przy sprzedaży używanego sprzętu. Zrozumienie zawartych w niej informacji wymaga chociażby podstawowej znajomości zasad funkcjonowania wózków widłowych.

 

Specyfikacja techniczna wózka widłowego – jakie informacje zawiera?

Wózek widłowy, a właściwie wózek jezdniowy podnośnikowy, jest sprzętem służącym do transportowania, wyładowywania, rozładowywania i różnego rodzaju ładunków. Stanowi on podstawowe wyposażenie magazynów, hal produkcyjnych i centrów logistycznych, a podstawowym dokumentem dołączanym przy zakupie widlaka jest specyfikacja. Dla przykładu: specyfikacja wózka widłowego Still zawiera takie informacje, jak:

  • rok produkcji,
  • typ napędu (gazowy, spalinowy lub elektryczny),
  • moc silnika i sposób jego chłodzenia,
  • typ skrzyni biegów i rodzaj hamulców,
  • długość wózka bez i z widłami, jego szerokość maksymalna,
  • maksymalna wysokość podnoszenia i udźwig nominalny,
  • typ opon i liczba kół wózka,
  • pozycja pracy operatora.

 

Oprócz powyższych informacji w specyfikacji wózka widłowego znajdują się również dane na temat okresu gwarancyjnego, a także różne schematy w tym m.in.: układu hydraulicznego i elektrycznego (w przypadku widlaków akumulatorowych).

 

Specyfikacja techniczna wózka widłowego – do czego jest potrzebna?

Specyfikacja techniczna wózka widłowego jest dokumentem zawierającym podstawowe informacje na temat sprzętu. Jest ona niezbędna w przypadku okresowego serwisowania i konserwacji widlaka, a także podczas chęci jego sprzedaży. Jej znajomość przydaje się również osobom, które uczęszczają na kurs operatora wózków widłowych. Wynika to z tego, że jednym z obowiązków kierowcy widlaka jest dokonywanie codziennego przeglądu technicznego używanego sprzętu. Do poprawnego odczytania specyfikacji technicznej wózka widłowego niezbędna jest znajomość zasad funkcjonowania widlaka.

 

Zobacz również: http://www.babcine.pl/zastosowanie-wozkow-widlowych/