Rozmowa kwalifikacyjna to jedyna i niepowtarzalna szansa na zrobienie dobrego wrażenia i otrzymania wymarzonej posady. Istnieje wiele zasad, którymi należy się kierować i tyle samo nakazów — czego na niej nie robić. Pracodawcy również podchodzą do tego spotkania bardzo poważnie i oceniają wiarygodność kandydata. W tym artykule przedstawiamy kilka porad, które znacznie ułatwia pokonanie innych kandydatów i wywalczenie dobrej pracy.

 

CV, Portfolio, Referencje

 

Pierwszym i podstawowym wymogiem to dobre cv i portfolio. Obecnie w sieci istnieje wiele darmowych kreatorów, które pozwolą przygotować nowoczesne CV lub portfolio z kolorowymi grafikami i ciekawym układem. Z pewnością wyróżni to nas z tłumu szarych i tylko tekstowych aplikacji. Profesjonalne zaprezentowanie prac, referencji czy cv mówi bardzo dużo o kandydacie i zdecydowanie lepiej, aby to pierwsze wrażenie było pozytywne.

 

Wywiad na temat firmy

 

Przed spotkaniem warto poznać historię firmy i wszystkie aktualne wiadomości. Rozmowa rekrutacyjna przebiegnie znacznie prościej, jeśli będziemy wiedzieli dużo na temat przyszłego pracodawcy. Taka wiedza nie pozwoli nas zagiąć, a wtrącenie branżowej wiadomości o firmie podniesie nasz status w oczach rekrutera.

 

Pewność siebie i dobre wrażenie

 

Podczas takiego spotkania należy być pewnym siebie i stwarzać wrażenie profesjonalisty, który nad wszystkim panuje. Jeśli nie uda nam się wykreować takiego wizerunku, raczej żaden pracodawca nie będzie chciał nas zatrudnić. Ważnym elementem jest również wygląd zewnętrzny. Zachowując wszystkie normy, powinien być nowoczesny i elegancki — niezależnie od stanowiska.

 

Oprócz tych podstawowych kwestii istnieje też wiele mniejszych detali, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli wiemy, kto jest rekruterem, można sprawdzić tę osobę np. w mediach społecznościowych i przypadkiem nawiązać w trakcie rozmowy, że byliśmy w tej samej miejscu na wakacjach. Z pewnością poprawi to relacje. Dobrze też jest wejść na rozmowę jako pierwszy lub ostatni uczestnik. Takie skrajne miejsca bardziej zapadają w pamięć. Aby się wyróżnić, istnieje jeszcze jeden sposób. Wystarczy mieć czerwony krawat lub butonierkę, aby ten element zapadł w pamięci rekrutera a przy okazji niego i nasza osoba.