Każda rozmowa kwalifikacyjna wygląda inaczej, ponieważ każdy rekturer stosuje inne strategie przebiegu rozmowy. Jednak istnieje pewna pula pytań, które powtarzane są jak mantra podczas większości rozmów rekrutacyjnych. Warto się wcześniej przygotować, by nie zostać nagle zaskoczonym podchwytliwymi pytaniami. Poniżej przedstawimy kilka standardowych pytań, na które warto przygotować sobie gotowe odpowiedzi, by móc zabłysnąć przed pracodawcą i zostać zapamiętanym:

Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie i co o niej wiesz?

To pytanie dyskwalifikuje sporo osób już na starcie. Ma ono sprawdzić naszą wiedzę na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegamy. Niestety nadal zdarzają się kandydaci, którzy wykazują się pewną ignorancją, nie zapoznając się z polityką firmy przed rozmową z rekturem. Zawsze przeanalizuj dokładnie wszystkie informacje o firmie. Rekruter ma wyłonić pracownika zmotywowanego do pracy na danym stanowisku, dlatego warto udowodnić, że my idealnie pasujemy do jego wymagań. Dobrą odpowiedzią będzie powołanie się na różne zalety firmy, które czynią ją dla nas atrakcyjnym miejscem pracy, jak na przykład: świetna pozycja rynkowa, stabilność itp.

Opowiedz coś o sobie?

To pozornie proste pytanie zbija z tropu wielu kandydatów. Wyrażenie w kilku zdaniach konkretnych faktów o sobie, które przedstawią nas w pozytywnym świetle, wcale nie jest takie łatwe. Nie opowiadaj rekruterowi historii swojego życia, postaraj się w ciągu 2-3 minut przedstawić przebieg kariery zawodowej i uzasadnić dlaczego starasz się o to stanowisko.

Co chcesz robić za 5 lat?

Zadając to pytanie rekruter chce dowiedzieć się, czy kandydat ma poczucie celu, jest ambitny, opanowany i myśli przyszłościowo. Warto powiedzieć, że chcesz się dalej rozwijać, uczyć od innych, a w przyszłości korzystać ze zdobytych umiejętności na wyższym stanowisku.

Odpowiednie przygotowanie, pewność siebie, pozytywne nastawienie i otwartość to najlepszy sposób na zdobycie wymarzonej posady.