Sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem to dziś podstawa sukcesu. Bardzo zmienne otoczenie wymusza na firmie szybkie reagowanie. Bez tego trudno myśleć o zdobywaniu i utrzymaniu klientów oraz zarabianiu.

Programy, które warto mieć w firmie

Duża biurokracja sprawia, że polski przedsiębiorca musi poświęcać sporo czasu na sprawy nie związane bezpośrednio z prowadzonym biznesem. Musi dbać o rozliczenia, sprawy podatkowe, kadrowe.

Całkowicie nie da się wyeliminować tych kwestii, chyba że zatrudni się specjalistów od księgowości. W małych, często jednoosobowych, podmiotach takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, ponieważ drastycznie pogorszyłoby rentowność biznesu. Właściciel takiej mikrofirmy nie byłby w stanie zarobić na siebie.

Nieco większe pole manewru mają szefowie podmiotów zatrudniających przynajmniej kilkanaście osób. Jednak i w takich firmach przyda się profesjonalne oprogramowanie. Jakie w szczególności?

Na pewno przyda się program do fakturowania online, np. Firmino. Umożliwi on wystawianie i przesyłanie dokumentów handlowych z każdego miejsca poza firmą. Upoważnione osoby będą miały wgląd w aktualną kondycję finansową przedsiębiorstwa. Zdalny dostęp do raportów sprzedaży umożliwi lepsze planowanie procesów zakupowych.

Firmy handlowe i usługowe powinny zainwestować w program magazynowy. Dobrym posunięciem będzie zintegrowanie go z systemem płatności online, które dzisiaj praktycznie stały się standardem w dziedzinie e-commerce. Klienci chcą kupować tu i teraz. Oczekują szybkiej dostawy towaru. Dzięki płatnościom w czasie rzeczywistym dostawca może kilkanaście-kilkadziesiąt godzin skrócić czas potrzebny na realizację zamówienia klienta.

Małe i średnie podmioty nie obejdą się bez programów kadrowo-płacowych.

Eksperci polecają zakup aplikacji Streamsoft, która rozwiąże problem poprawnej ewidencji czasu pracy. Pozwolą też kadrze zarządzającej zoptymalizować zatrudnienie i lepiej wykorzystywać możliwości załogi.