Meble drewniane to nie tylko funkcjonalne wyposażenie domu, ale i sposób na stylowy wystrój wnętrz, dlatego warto o nie zadbać, aby służyły domownikom jak najdłużej. Podłogi i umeblowanie z drewna należy czyścić środkami przeznaczonymi tylko pielęgnacji powierzchni drewnianych. Eksperymentowanie z chemicznymi środkami może przynieść więcej szkód niż korzyści, np. odbarwić kolor drewna lub zniszczyć ich gładką strukturę.

Środki czystości do drewna

Do mycia i pielęgnacji drewnianych powierzchni sprawdzają się produkty marki Pronto. Jest to popularna marka produkująca, między innymi, profesjonalne środki do czyszczenia, upiększania oraz odnawiania drewna. W ofercie firmy znajdują się: rozpylacze, aerozole, wilgotne ściereczki, płyny, pasty i emulsje przeznaczone do dbania o podłogi i meble drewniane. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiednich środków czystości zależy od rodzaju drewna.

Uniwersalne aerozole do czyszczenia drewna

Do codziennego mycia drewnianych mebli sprawdzają się uniwersalne aerozole. Wygodne w użyciu preparaty, dzięki innowacyjnej formule, nie tylko usuwają zanieczyszczenie i smugi, ale także zapobiegają osadzaniu się kurzu oraz eliminują szkodliwe dla zdrowia alergeny.

Meble lakierowane

Meble lakierowane wymagają specjalnej pielęgnacji, do której sprawdzają się specjalne pasty w pszczelim woskiem, które przywracają naturalne piękno drewna oraz subtelnie nabłyszczają drewniane powierzchnie. Środkami pielęgnacyjnymi można czyścić, np.: krzesła, ozdobne listwy, stoły, blaty kuchenne czy nielaminowane podłogi. Należy jednak pamiętać, aby przed nałożeniem środka pielęgnacyjnego dokładnie odkurzyć mebel, najlepiej czystą bawełnianą szmatką.

Meble olejowane

Do pielęgnacji mebli olejowanych najlepiej stosować środki, którymi były one zaimpregnowane wcześniej. Wystarczy wcześniej oczyścić mebel z kurzu. Na mocniejsze zabrudzenia i plamy pomoże zamoczenie miękkiej gąbki w delikatnym detergencie, np. płynie do mycia naczyń. Po dokładnym umyciu mebla wystarczy nałożyć na niego nową warstwę oleju, który skutecznie zregeneruje ochronną powłokę drewnianej powierzchni.

Podłoga drewniana – jak o nią dbać?

Podłoga drewniana, zwłaszcza jeśli jest lakierowana, wymaga szczególnej pielęgnacji, aby jak najdłużej zachować gładką i równą powierzchnię. Powierzchnie z drewna pokryte lakierem szybko niszczą się pod wpływem piasku wnoszonego na butach. Ziarnka piasku działają na podłogę jak papier ścierny, dlatego istotne jest, aby regularnie usuwać go z jej powierzchni. Do codziennego mycia sprawdzają się płyny przeznaczone do paneli i drewnianych podłóg. Warto wybierać środki na bazie naturalnych dodatków, jak olejek arganowy, który odpowiednio pielęgnuje drewno oraz przedłuża trwałość drewnianych powierzchni. Specjalne płyny do mycia podłóg z drewna pozostawiają na nich również warstwę chroniącą przed szkodliwym działaniem wody czy piasku, a także przyjemny i świeży zapach. Pełny komplet środków czyszczących i pielęgnacyjnych drewno można kupić bez wychodzenia z domu, w takich miejscach jak drogerie internetowe.