Zawieszenie telefonu nie jest sytuacją spotykaną jedynie w starszych urządzeniach. Przytrafia się również w nowszych modelach, a nawet urządzeniach z tzw. wysokiej półki. Zresetowanie telefonu jest konieczne w przypadku, gdy żaden z przycisków nie odpowiada. Najprościej można to zrobić, wyjmując na kilka minut baterię, niestety obecnie w większości modeli manewr ten jest niemożliwy. W telefonie z systemem operacyjnym Android użytkownik ma dostęp do Recovery Menu, które pozwala na jego restart.

 

Co zrobić gdy smartfon odmawia posłuszeństwa?

 

Android jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym stosowanym w większości nowoczesnych smartfonów (dostępnych np. w ofercie VirginMobile). Z tego względu uchodzi również za najbardziej awaryjny. W przypadku, gdy wszystko w telefonie przestaje działać, jedyne co można zrobić to zrestartować urządzenie.

 

Najprostszy sposób na restart telefonu

 

Najskuteczniejszą metodą na restart smartfona jest po prostu wyjęcie i ponowne włożenie baterii. W większości przypadków po takim zabiegu telefon uruchamia się ponownie bez problemu. W telefonach z nierozbieralną obudową wykonanie takiego restartu jest niemożliwe i lepiej nie starać się dotrzeć do baterii na własną rękę, wówczas trzeba przeprowadzić reset przy użyciu tzw. Recovery Menu.

 

Restart smartfona z Androidem za pomocą Recovery Menu

 

Dostęp do Recovery Menu jest możliwy przy zastosowaniu następujących kombinacji – wciśnięciu dwóch klawiszy jednocześnie na kilka sekund: Home + Power lub Volume Down + Power lub Volume Up + Power. Jeżeli po takim zabiegu telefon się uruchomił, na ekranie powinno pojawić się menu, po którym można się poruszać używając przycisków: Volume Up – do góry oraz Volume Down – do dołu. Na liście trzeba wyszukać i kliknąć komendę: Reboot system now w wyniku czego telefon powinien uruchomić się w ciągu kilku sekund.

 

Jeżeli to działanie nie pomogło, można jeszcze zamiast: Reboot system now wybrać komendę: Whipe data/factory reset. Niestety jej kliknięcie spowoduje utratę wszystkich danych zapisanych w smartfonie oraz przywrócenie ustawień fabrycznych. Opcje kasowania danych wybiera się przez naciśnięcie przycisku Power i potwierdzenie tej operacji przez ponowne kliknięcie Power, potwierdzenie wyboru w pozycji Menu na komendę: Yes – delete all user. Efekt takiego działania powinien być widoczny w ciągu kilkudziesięciu sekund, jeżeli mimo to, telefon nie uruchomił się ponownie najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do serwisu, najprawdopodobniej konieczne będzie w tym przypadku wgranie nowego oprogramowania.