Cegły to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić tradycyjne domy. Cegła jest także jednym z najstarszych materiałów stosowanych w budownictwie, a pierwsze wzmianki o wznoszeniu domów z cegieł, pochodzą z V tysiąclecia przed naszą erą. Czytaj dalej i sprawdź, jakie rodzaj cegieł są używane we współczesnym budownictwie.

 

Istnieje wiele rodzajów cegieł, a część z nich jest wypierana przez inne rodzaje o lepszych właściwościach lub doskonalszej metodzie produkcji. I choć jest to bardzo uniwersalny materiał budowlany, to nie każdy rodzaj sprawdzi się idealnie, jako ściana z cegły, czy cegła do ich postawienia. Jak zatem wybrać odpowiedni rodzaj cegły?

Cegły budowlane – podstawowe informacje

Niezależnie od rodzaju czy właściwości, cegły są produkowane w wielu różnych rozmiarach. Najczęściej można jednak spotkać cegły, których stosunek grubości do szerokości oraz długości jest równy lub zbliżony do stosunku 1:2:4. W większości przypadków najmniejsza powierzchnia prostopadłościanu jest nazywana główką cegły. Wąska oraz długa powierzchnia cegły to wozówka, z kolei największą powierzchnią cegły jest z reguły podstawa. W przeszłości cegły bardzo często miały nieco inny kształt i przypominały sześcian. Najczęstszymi rodzajami cegieł budowlanych są cegły wapienno-piaskowe, cegły surowe, cegły ceramiczne, cegły magnetyzowe, cegły szamotowe, a także cegły żużlowe.

 

Co warto jeszcze wiedzieć? W klasyfikacji konkretnych cegieł budowlanych bardzo ważny jest również aspekt ich wytrzymałości. Samą wytrzymałość można określić powszechnym parametrem w postaci wytrzymałości mechanicznej poszczególnej cegły, który określa się za pomocą klasy. Przykładowo, cegła budowlana o klasie 10, będzie wyrobem o wytrzymałości na ściskanie równym 1o MPa. Współczesne cegły spotykane w naszym kraju, to wyroby o wymiarach 25 x 12 x 6,5 cm, choć przed kilkudziesięcioma laty, można było spotkać cegły o wymiarach równych 27 x 13 x 6 cm – wiele budynków, które do tej pory świetnie się trzymają, są zbudowane właśnie z cegieł o takich rozmiarach.

Cegła ceramiczna – popularny rodzaj

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów cegieł są cegły ceramiczne. Są to powszechnie stosowane materiały budowlane, do których wytworzenia są potrzebne różnego rodzaju gliny ilaste, gliny morenowe, gliny wstęgowe, łupki, mułki, a także lessy. Konkretny rodzaj gliny jest zależny od specyfiki, pomysłu oraz woli danego producenta. Do wytwarzania cegieł ceramicznych potrzebne są również materiały pomocnicze. Najczęściej jest to piasek kwarcowy, złom suszarniowy lub inne dostępne elementy.

 

Tworzenie cegieł ceramicznych polega na rozdrobnieniu gliny oraz materiałów pomocniczych z wodą. Pożądana konsystencja to jednolita masa, która jest nazywana surówką, ze względu na surowy na ten etap wyrób. Po wysuszeniu surówki, cegła zostaje wypalone w temperaturze od 850 do nawet 100 stopni Celsjusza.